Parafialna pielgrzymka śladami bł. Stefana Wyszyńskiego

Magdalena Gąsiorek

W sobotę 9 października miała miejsce jednodniowa pielgrzymka do miejsc związanych z bł. Stefanem kardynałem Wyszyńskim. Grupa pielgrzymkowa liczyła 46 osób. W większości byli to nasi parafianie, ale także inni wrześnianie oraz osoby z okolic Wrześni.  Wyjazd zorganizowały siostry urszulanki: s. Janina i s. Bogusława, a opiekę duszpasterską nad grupą sprawował ks. proboszcz Kazimierz Kuczma.

Najpierw pielgrzymi udali się do Zuzeli. Jest to wieś położona na pograniczu Mazowsza i Podlasia, gdzie w 1901 r. urodził się Stefan Wyszyński. Tutaj znajduje się Muzeum Lat Dziecięcych bł. kardynała Wyszyńskiego. Zorganizowano je w zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej szkoły powszechnej. W lewej części budynku odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich, a po prawej – izbę szkolną z początku XX wieku.

Pielgrzymi modlili się także w miejscowym parafialnym kościele pw. Przemienienia Pańskiego i św. Mikołaja, biskupa. Od dnia beatyfikacji, czyli od 12 września br. jest to Sanktuarium bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Parafia, licząca ok. 1000 mieszkańców, przeżywa teraz prawdziwe oblężenie. Przybywa bowiem tutaj wiele pielgrzymek, których uczestnicy chcą w ten sposób uczcić nowego błogosławionego. Tylko w ostatnią sobotę było tam 20 grup pielgrzymkowych. Jedną z nich byli klerycy z seminarium w Białymstoku z ks. rektorem i innymi kapłanami odpowiedzialnymi za ich formację. Wraz z tą seminaryjną wspólnotą pielgrzymi z Wrześni uczestniczyli we Mszy św., którą w ich intencji sprawował ks. proboszcz Kazimierz Kuczma. Przed Mszą św. miejscowy proboszcz oprowadził po kościele, zwracając szczególną uwagę na piękne witraże, ukazujące najważniejsze wydarzenia z życia. kard. Wyszyńskiego.

Kolejnym punktem programu parafialnego wyjazdu była Niewidzialna Wystawa. Jest to wyjątkowa interaktywna podróż w świat całkowitej ciemności, podczas której można wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku, wyłącznie za pomocą słuchu, dotyku czy węchu. Pielgrzymi, podzieleni na 8-osobowe grupy, przebywali przez prawie godzinę w całkowitej ciemności z niewidomym przewodnikiem, odwiedzając specjalnie wyposażone pomieszczenia, imitujące scenerie z codziennego życia, np. mieszkanie, ulica czy las. 

W programie pielgrzymki nie mogło zabraknąć modlitwy przy sarkofagu bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego w katedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie.

 

licznik odwiedzin strony