Jubileusz Parafii

Magdalena Gąsiorek

Obchodzone w tym roku 50-lecie naszej Parafii stało się okazją do radosnego świętowania. Główne uroczystości jubileuszowe miały miejsce w niedzielę 9 czerwca, która z racji Zesłania Ducha Świętego była także patronalnym świętem parafii. Wcześniej parafianie i wszyscy sympatyzujący z naszą parafią, chociażby z tytułu przynależności kiedyś do tej wspólnoty,  mieli możliwość przygotowania się to tego wydarzenia poprzez uczestnictwo w licznych spotkaniach modlitewnych organizowanych w naszym kościele.

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski. Obecnych było wielu kapłanów w różny sposób związanych z naszą parafią, wśród nich  ks. prałat Władysław Kierzek, poprzedni wieloletni proboszcz parafii.

W obchody 50-lecia naszej parafii wpisało się także uroczyste nadanie nazwy Świętego Ducha rondu na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Opieszyn i Legii Wrzesińskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie naszego kościoła. O godzinie 12.00 ks. arcybiskup Polak, ks. proboszcz Kazimierz Kuczma, burmistrz Tomasz Kałużny, starosta Dionizy Jaśniewicz oraz kapłani, rada parafialna, bracia Towarzystwa św. Wojciecha i przedstawiciele miasta udali się w okolice ronda, gdzie Waldemar Grześkowiak jako przewodniczący odczytał uchwałę Rady Miejskiej z dnia 2 listopada 2018 r., w sprawie nadania rondu nazwy „Świętego Ducha”, z kolei ks. prymas odmówił modlitwę do Ducha Świętego.

Następnie wszyscy udali się do kościoła. Tutaj Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego ukazał rys historyczny parafii i kościoła pw. Świętego Ducha.

O godzinie 12.15 rozpoczęła się celebrowana przez abpa Wojciecha Polaka Eucharystia w intencji wspólnoty parafialnej z racji złotego jubileuszu. Na zakończenie dziękczynnej modlitwy ksiądz prymas przewodniczył procesji eucharystycznej wokół kościoła.

Po południu w ogrodzie przy plebanii odbył się Parafialny Piknik. Przybyli bardzo licznie parafianie i goście mogli skorzystać z wielu atrakcji. Przez kilka godzin prezentowały się na scenie różne zaproszone grupy: chór Camerata, uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 2, schola parafii farnej, parafii pw. św. Kazimierza królewicza oraz naszej parafii. Całą imprezę poprowadził p. Jacek Krajniak, który zachęcał także do udziału w wielu konkursach oraz prezentował licznych sponsorów. Obecni na pikniku mogli też podziwiać prace plastyczne wykonane przez uczniów SSP nr 2 na temat „Moja Parafia”.

W ciągu kilku popołudniowych godzin była okazja do skorzystania z oferty stoiska Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, gdzie uczennice klas o profilu fryzjerskim prezentowały swoje umiejętności. Chętnych do zrobienia sobie nowej fryzury nie brakowało.

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich wystawiło na swoim stoisku różne publikacje dotyczące działalności placówki. Tutaj była także do nabycia książka o naszym kościele i wspólnocie parafialnej autorstwa S. Mazurkiewicza pt. „Kościół Świętego Ducha we Wrześni. Historia – świątynia – wspólnota”.

Uczestnicy pikniku chętnie odwiedzali „Kącik św. Urszuli” – z bogatą ofertą publikacji o tej świętej, która od lat związana jest z naszą parafią, a także namiot z pamiątkami jubileuszowymi.

W czasie pikniku, oprócz szerokiego asortymentu z działu „coś dla ducha”, nie zabrakło i czegoś dla ciała. Niezłe oblężenie przeżywało stoisko „Grochówka”, co nie dziwi, gdyż serwowało naprawdę pyszne danie. Nie było chyba wśród bawiących się na pikniku osoby, która nie odwiedziłaby stoiska z zachęcającym tytułem „Parafialne ciasto”. Wyśmienite wypieki zapewniły parafianki, które w sumie przygotowały ponad 40 placków. Zresztą słodkości towarzyszyły tego dnia od samego rana wszystkim przybywającym na Mszę świętą do naszego kościoła, gdyż po każdej Eucharystii można było poczęstować się „jubileuszową krówką” ze specjalnym okolicznościowym nadrukiem.

Świąteczny dzień zakończył się modlitwą uwielbienia w naszym parafialnym kościele.

Kilka dni przed uroczystością pojawiła się przy kościele piękna wystawa zdjęć dokumentujących 50-letnią historię parafii, która stała się okazją do wielu wspomnień.

 

zdjęcia: Jakub Zalewski

licznik odwiedzin strony