Roraty

Paweł Balicki

Wraz z liturgicznym okresem zwanym adwentem, czyli radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana Jezusa, związane są roraty. Roraty to Msza święta wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie świecy roratniej, tzw. roratki. Ksiądz wraz z asystą liturgiczną, oraz z dziećmi, które w dłoniach trzymają zapalone lampiony w uroczystej procesji wnosi ją na początku Mszy. Aż do śpiewu Chwała na wysokości Bogu w kościele panuje mrok. Zapalenie oświetlenia właśnie w tym momencie stanowi symbol tego, że prawdziwe światło przynieść może tylko Bóg.

W naszej świątyni parafialnej roraty odbywały się od poniedziałku do piątku o godz. 17. Brali w nich udział zarówno dzieci, młodzież przygotowująca się do bierzmowania, jak i dorośli. W czasie kazań wikariusze – ks. Wojciech Muchyński i ks. Marcin Winkel omawiali postaci patronów Polski: św. Wojciecha, św. Stanisława biskupa, św. Andrzeja Bobolę i św. Stanisława Kostkę. Łączy się to z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na zakończenie rorat każde dziecko otrzymało słodki upominek. Dziękujemy wszystkim parafianom za udział w roratach i ufamy, że pomógł on w dobrym przygotowaniu się na narodziny Emmanuela, Boga, który jest z nami.

licznik odwiedzin strony