Pielgrzymka do Kalisza i Gostynia

Magdalena Gąsiorek

22 września dwudziestoosobowa grupa parafian wraz z siostrami urszulankami udała się do Kalisza, gdzie nieprzerwanie od XVII wieku trwa kult św. Józefa. Celem pielgrzymowania do tego miasta było nawiedzenie Sanktuarium św. Józefa z okazji obchodzonego w Kościele Roku św. Józefa. Według tradycji początki Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu sięgają 1670 roku. Wtedy, bowiem został uzdrowiony za przyczyną Świętego Józefa mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu.

 

Kaliski obraz Świętego Józefa, namalowany na płótnie, przedstawia Świętą Rodzinę, której harmonijnie ustawione postacie umieszczone są na tle panoramy typowego polskiego miasta - z licznymi wieżami kościelnymi, murem obronnym, rzeką i bogatą roślinnością. Nad postaciami unosi się gołębica symbolizująca Ducha Świętego i Bóg Ojciec z szeroko rozpostartymi ramionami oraz napis: „Idźcie do Józefa”. Jak można się domyślać, na obrazie tym umieszczono scenę powrotu dwunastoletniego Jezusa z Matką Boską i Świętym Józefem z Jerozolimy do Nazaretu, wkrótce po Jego odnalezieniu w świątyni.

W Sanktuarium św. Józefa wrześnianie uczestniczyli we Mszy świętej, sprawowanej przez ks. Jacka Plota – kustosza tego miejsca wraz z kilkunastoma kapłanami, którzy przybyli do kaliskiego sanktuarium ze swoimi parafianami. Po Mszy świętej wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni na posiłek.

Po zwiedzeniu sanktuarium i zaopatrzeniu się w pamiątki nasza parafialna grupa wyruszyła w dalszą drogę. Tym razem udała się do Sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej na Świętej Górze w Gostyniu. Nie jest wykluczone, że Święta Góra była miejscem kultu już w czasach pogańskich. W II połowie XI wieku najprawdopodobniej benedyktyni uczynili tu Miejsce Matki Bożej. Była to naturalna konsekwencja przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Wielu modlących się przed obrazem Matki Bożej doznawało licznych łask, co wzmagało napływ pielgrzymów. Dekret oficjalnie zezwalający na kult tego miejsca wydany został w 1512 roku.

Po przybyciu na Świętą Górę pielgrzymi najpierw udali się do klasztoru, gdzie w oczekiwaniu na przewodnika zjedli podwieczorek. Ciasto przywiezione z Wrześni było tego popołudnia wyjątkowo smaczne. Po sanktuarium oprowadził grupę ksiądz filipin, opowiadając bardzo ciekawie historię miejsca oraz pokazując wnętrze kościoła., a także podziemia, gdzie do dziś chowa się zmarłych oratorianów.

Do Wrześni pielgrzymi wrócili ok. godziny 20.00.

(informacje o Sanktuarium św. Józefa za: www.swietyjozef.kalisz.pl; o Sanktuarium Świętogórskim za: przewodnik Święta Góra- Gostyń)

licznik odwiedzin strony