Od Trzebnicy do Międzygórza

Magdalena Gąsiorek

W sobotę, 16 czerwca wczesnym rankiem ponad 20-osobowa grupa parafian wyruszyła w drogę. Pielgrzymkowy szlak rozpoczął się w Trzebnicy. To tutaj znajduje się sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Jest ono najstarszym sanktuarium na Śląsku. Historię tego miejsca opowiedział pielgrzymom br. Marcin. Klasztor w Trzebnicy ufundował książę Henryk Brodaty w 1202 roku pod wpływem swojej żony Jadwigi. Do dziś zachowały się znaczne fragmenty tej starej budowli, np. romańska krypta św. Bartłomieja, usytuowana pod prezbiterium, portale oraz część murów. W II połowie XIII wieku dobudowano pierwszą w Polsce kaplicę w stylu gotyckim, w której umieszczono szczątki św. Jadwigi - patronki Śląska. W ciągu wieków świątynia była wielokrotnie przebudowywana.

 

Dalej uczestnicy parafialnego wyjazdu udali się do Barda Śląskiego, do znajdującego się tam Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. Najcenniejszym klejnotem tego miejsca jest figura Matki Bożej, pochodząca z XII, najpóźniej z początku XIII wieku. Jest ona najstarszym drewnianym zabytkiem rzeźby romańskiej na Dolnym Śląsku i w Polsce. Wykonana z drewna lipowego mierzy ok. 42 cm wysokości. Atrakcją tego miejsca jest ruchoma szopka, zbudowana na upamiętnienie 700-lecia pielgrzymowania do Barda (1270-1970).

W drodze do kolejnego sanktuarium pielgrzymi zatrzymali się na odpoczynek w urokliwym miejscu – w Parku Miniatur w Kłodzku. Jest to jedyny w Polsce kompleks rekreacyjno-edukacyjny, który łączy park miniatur z arboretum. Na powierzchni 20 000 m2 znajduje się ponad 40 makiet, przedstawiających najciekawsze budowle z Polski, Europy i świata. Oprócz tego znaleźć tu można wyszukane gatunki drzew i krzewów oraz kwiatów.

Wambierzyce, nazywane Dolnośląską Jerozolimą, to kolejny punkt pielgrzymkowej trasy. Ten znany od stuleci ośrodek pielgrzymkowy położony jest malowniczo u podnóża Gór Stołowych. „W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin uczestniczyliśmy w Eucharystii – wspominają pielgrzymi – Modliliśmy się w intencji naszych rodzin, ale także wszystkich polski rodzin, bo ta modlitwa jest dziś bardzo potrzebna. Przedtem zwiedziliśmy sanktuarium z panią przewodnik, która w bardzo ciekawy i barwny sposób opowiedziała nam historię tego miejsca”. Największym skarbem wambierzyckiego sanktuarium jest cudowna figura Matki Bożej, wykonana w stylu gotyckim z lipowego drewna, mająca 28 cm wysokości. Przedstawia ona Matkę Bożą z nagim Jezusem na ręku. Figurka ubierana jest w tzw. „sukienkę”, która okrywa ją całą. Sukienek jest kilka w różnych kolorach, zależnie od święta lub okresu roku liturgicznego.

Drugi dzień pielgrzymki miał zupełnie inny charakter. „Oczywiście rozpoczęliśmy ten niedzielny dzień Mszą świętą – mówią pielgrzymi – a dalej to wypoczynek w Parku Zdrojowym, spacery, kawa, lody, ...”. I tak minęło całe niedzielne przedpołudnie.

Po obiedzie wrześnianie wyruszyli w drogę powrotną, zaliczając ostatni punkt programu, czyli Międzygórze i krótki pobyt nad pięknym wodospadem.

licznik odwiedzin strony