Parafialna pielgrzymka

Magdalena Gąsiorek

W sobotę, 27 czerwca wczesnym rankiem 46-osobowa grupa parafian wyruszyła na pielgrzymkowy szlak: Częstochowa – Kraków – Lipnica Murowana. Pielgrzymkę zorganizowały siostry urszulanki: s. Bogusława i s. Janina dla uczczenia 150-rocznicy urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej. W drodze do Lipnicy pielgrzymi zatrzymali się w Częstochowie, gdzie na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu uczestniczyli we Mszy św. „Po krótkim zwiedzaniu sanktuarium pojechaliśmy dalej, czyli do Łagiewnik – wspominają uczestnicy wyjazdu – Tam dotarliśmy krótko przed godziną 15-tą, więc od razu udaliśmy się do Bazyliki Bożego Miłosierdzia, by wraz z innymi pielgrzymami modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po zwiedzeniu najważniejszych obiektów na terenie sanktuarium, zwłaszcza starego kościoła, gdzie znajdują się relikwie św. Faustyny, udaliśmy się do Lipnicy Murowanej”. W tej miejscowości, która niegdyś posiadała prawa miejskie, znajduje się dwór zbudowany ok. 1830 r., a od 1883 r. będący własnością hr. Antoniego Ledóchowskiego, który zakupił go po powrocie do Polski z Austrii. Dziś w tym budynku mieści się muzeum poświęcone świętym siostrom Ledóchowskim: św. Urszuli, założycielce Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego oraz bł. Marii Teresie, założycielce Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, określanej mianem „Matki Afryki”, chociaż czarnego lądu nigdy nie odwiedziła.

 

W Lipnicy Murowanej, liczącej ok. 600 mieszkańców, znajdują się trzy zabytkowe kościoły (warto dodać, że cała parafia to ok. 2500 wiernych i cztery kościoły). „Wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy dwa kościoły: św. Szymona z Lipnicy oraz św. Leonarda – opowiadają pielgrzymi – Poznaliśmy historie tych świątyń, w bardzo barwny sposób przedstawione nam przez panią przewodnik”. Kościół pw. św. Szymona z Lipnicy został wzniesiony w XVII w. na miejscu domu rodzinnego św. Szymona. Świątynię ufundowano jako wotum za zwycięstwo pod Chocimiem.

Kościół pw. św. Leonarda pochodzi z końca XV w. ,a stoi na miejscu pierwszego kościoła z XII w. W 2003 r. świątynia została wpisana na listę UNESCO i jest jedną z pereł  Szlaku Architektury Drewnianej.

W trzecim z lipnickich kościołów, który jest kościołem parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła, pielgrzymi w niedzielę uczestniczyli we Mszy św. Świątynia ta wzniesiona została z fundacji króla Kazimierza Wielkiego w 1363 r.

Warto dodać, że Lipnica Murowana znana jest w całej Polsce z organizowanych od 1958 r. konkursów na najwyższą palmę wielkanocną, a odpust ku czci św. Szymona trwa aż 7 dni. W tej niewielkiej miejscowości znajduje się kilka pomników, m. in. króla Władysława Łokietka oraz dom sióstr urszulanek, który był bardzo gościnnym miejscem noclegu naszych pielgrzymów.

Drugi dzień pielgrzymi spędzili w Krakowie, zwiedzając jego wspaniałe zabytki. Pani przewodnik pokazała najważniejsze obiekty, takie jak: Barbakan, Brama Floriańska, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki czy Collegium Maius – najstarszy gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wrześnianie udali się także na Wzgórze Wawelskie, na dłużej zatrzymując się w Katedrze Wawelskiej. Pomimo deszczu udało się zrealizować wszystkie punkty programu, a zwiedzanie zakończyło się odwiedzinami smoka wawelskiego, na które głównie czekali najmłodsi uczestnicy wyjazdu.

 

licznik odwiedzin strony