Modlitwa i wspomnienia – 57. rocznica święceń kapłańskich

Magdalena Gąsiorek

W sobotę 25 maja br. w naszym kościele miała miejsce piękna uroczystość. Kapłani z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, którzy studiowali w seminarium duchownym razem z naszym ks. prałatem Władysławem Kierzkiem, sprawowali dziękczynną Mszę św. w 57. rocznicę święceń kapłańskich. W tamtym okresie klerycy z dwóch wspomnianych archidiecezji studiowali razem, ale święcenia kapłańskie przyjmowali oddzielnie. W 1956 r. w katedrze gnieźnieńskiej święcenia odbyły się 25 maja, a w katedrze poznańskiej następnego dnia. Razem wyświęconych 57 lat temu było 50 kapłanów, a dziś z tego grona pozostało 13 (9 z archidiecezji gnieźnieńskiej, 4 z poznańskiej). W naszym kościele Eucharystię sprawowało 10 kapłanów, którzy przyjechali z różnych stron dwóch archidiecezji. Zgromadzonych kapłanów na początku Mszy św. powitał ks. proboszcz Kazimierz Kuczma, który skierował do nich także serdeczne słowa życzeń. Następnie życzenia wypowiedziały dzieci, ministranci, przedstawiciele wspólnoty Żywego Różańca oraz rady duszpasterskiej.

 

Eucharystii przewodniczył ks. kanonik Maciej Przewoźny z Międzychodu, a bogatą we wspomnienia homilię wygłosił ks. prałat Janusz Mnichowski, który obecnie mieszka w Bydgoszczy. Ks. prałat Mnichowski przypomniał m. in. początki seminaryjnych lat, bardzo trudne ze względu na panujący wówczas w Polsce system wrogi Kościołowi. Wspomniał także o wyjątkowych okolicznościach samych święceń, bowiem kiedy kończyli studia ks. prymas kard. Stefan Wyszyński, ówczesny arcybiskup gnieźnieński, był uwięziony, a biskup pomocniczy miał zakaz sprawowania funkcji, a nawet mieszkania w Gnieźnie, dlatego trzeba było poszukać biskupa, który udzieliłby im sakramentu kapłaństwa.

 

Uroczystość 57-lecia święceń kapłańskich ks. prałata Władysława i jego kolegów kursowych zakończyła się w kościele wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

 

licznik odwiedzin strony