Schola na pielgrzymkowym szlaku

Magdalena Gąsiorek

W dniach od 21 do 29 lipca br. dzieci i młodzież z naszej parafialnej scholi „Sursum Corda” wraz z rodzicami i innymi parafianami, pielgrzymowały do Wiecznego Miasta. „Mieliśmy do pokonania około 1800 km – mówi p. Dankowska, uczestniczka wyjazdu – Zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc, które często wyobrażaliśmy sobie zupełnie inaczej”. Najpierw pielgrzymi zatrzymali się na Kahlenbergu (Austria), zwiedzając miejsce, z którego Jan III Sobieski wyruszył na Odsiecz Wiedeńską. Pielgrzymowanie po upalnej Italii rozpoczęło się od nawiedzenia miejsc związanych ze św. Franciszkiem. „W Asyżu, podziwiając freski Giotta, mogliśmy zapoznać się z życiem świętego Franciszka – relacjonuje p. Jastrzębska – zobaczyliśmy habity, płaszcze i inne rzeczy należące do świętego Biedaczyny i św. Klary. Zaskoczyła nas architektura – jasne cegły, piękne rozety nad wejściem do bazylik.”

W Rzymie pielgrzymi najpierw swoje kroki skierowali na Plac i do Bazyliki św. Piotra, która urzekła ich zarówno swoją wspaniałością, jak i ogromem.

„Dzieła Michała Anioła, Berniniego i innych artystów wspaniale prezentują się na żywo – zauważają pielgrzymi – Zobaczyliśmy Święte Drzwi, otwierane w latach jubileuszowych, słynną Pietę i Grób Św. Piotra”. Dla pielgrzymów największym i najważniejszym przeżyciem było uczestnictwo we Mszy św. sprawowanej wczesnym rankiem przy grobie bł. Jana Pawła II. „Mogliśmy wówczas powierzyć i wypowiedzieć wszystkie intencje, z którymi pojechaliśmy do Rzymu. Poczuliśmy, jak wielki był bł. Jan Paweł II, który każdego człowieka traktował indywidualnie i z ogromną miłością”. W pamięci uczestników pozostało także miejsce na Placu św. Piotra, gdzie został postrzelony Jan Paweł II. W Rzymie pielgrzymi zwiedzili również Bazyliki: św. Jana na Lateranie, Santa Maria Maggiore oraz św. Pawła za Murami. „Pani przewodnik, pokazując najważniejsze zabytki i miejsca w Wiecznym Mieście, opowiedziała nam historię Rzymu i przybliżyła włoską kulturę  – wspomina p. Ewa Jastrzębska – Byliśmy na Forum Romanum, zobaczyliśmy Panteon, Koloseum, gdzie chrześcijanie ginęli za wiarę oraz modliliśmy się w katakumbach, gdzie grzebano ich ciała”. „Słynne Schody Hiszpańskie, Piazza Navona i Fontanna di Trevi to kolejne miejsca barokowego Rzymu, które mogliśmy podziwiać” – dodaje p. Katarzyna Dankowska.

Wielkim przeżyciem dla pielgrzymów był pobyt na Monte Cassino. „Z opactwa benedyktynów, które robi wrażenie swoją wielkością i architekturą, szeroką aleją, obsadzoną cyprysami, udaliśmy się na polski cmentarz wojskowy – relacjonuje dalej p. Ewa – zatrzymując się najpierw przy grobie generała Andersa i jego żony”. Kolejne miejsca na pielgrzymim szlaku to sanktuarium św. o. Pio w San Giovanni Rotondo, Lanciano – miejsce cudu eucharystycznego i sanktuarium w Manopello, gdzie przechowywana jest chusta św. Weroniki. W Wenecji wrzesińscy pielgrzymi zobaczyli Plac i Bazylikę Św. Marka,  Pałac Dożów wraz z Mostem Westchnień, most Ponte Rialto i mogli pospacerować po wąskich uliczkach z eleganckimi sklepami.

Po kilku dniach pielgrzymowania wszyscy wrócili trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń religijnych i estetycznych. „Mimo bardzo wypełnionego programu, udało nam się jednak zakosztować włoskiej pizzy i przepysznych lodów, a nawet nauczyć kilku słówek” – wspominają uczestnicy wyjazdu, którzy bardzo dziękują s. Janinie za zorganizowanie pielgrzymki, a o. Czesławowi za opiekę duszpasterską. – Bóg zapłać też wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasza schola mogła pielgrzymować do Grobu bł. Jana Pawła II”.

 

{like}

licznik odwiedzin strony