Wakacyjne wspomnienia

Administrator

Kruszwica, Toruń, Inowrocław, Markowice – to miejscowości, które zwiedzili ministranci (i nie tylko) podczas wakacyjnej wycieczki zorganizowanej przez ks. Piotra Froelicha, pełniącego także rolę przewodnika po wszystkich zwiedzanych miejscach. Wycieczka odbyła się 13 sierpnia.


W Kruszwicy, podobnie jak każdy odwiedzający to miasto, wrzesińscy turyści wspięli się na szczyt Mysiej Wieży, która jest najcenniejszym zabytkiem miasta i niejako jego symbolem. Ze szczytu tej ceglanej, gotyckiej wieży rozciąga się widok na malownicze zatoczki i wysepki jeziora Gopło. „Zanim weszliśmy na Mysią Wieżę, płynęliśmy po Gople statkiem o nazwie Rusałka” – mówi jeden z uczestników wyjazdu. Zwiedzanie Torunia, który był głównym celem wycieczki, rozpoczęto od Planetarium. „Widzieliśmy Ratusz, Dom Kopernika i jego pomnik, który stoi na Starym Rynku – wspominają ministranci – Byliśmy także w Katedrze, która jest pod wezwaniem świętych Janów, czyli św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Dowiedzieliśmy się, że w tym kościele zachowała się chrzcielnica, przy której był ochrzczony Mikołaj Kopernik”. Duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziła Krzywa Wieża, czyli średniowieczna baszta miejska, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. 
W Inowrocławiu, kolejnym mieście na trasie wycieczki,  jej uczestnicy zatrzymali się po to, aby zobaczyć tężnię solankową, która przyciąga walorami leczniczymi i oryginalnością konstrukcji. Tężnia ma 9 m wysokości i ponad 300 m długości. Po krótkim spacerze w solankowym inhalatorium wrześnianie udali się do Sanktuarium Maryjnego w Markowicach, które znane jest z obecności gotyckiej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, słynącej cudami. Pobyt w markowickim sanktuarium był ostatnim punktem wycieczki.

 


licznik odwiedzin strony