Ogłoszenia duszpasterskie

Poprawiono: niedziela, 05 kwiecień 2020

NIEDZIELA PALMOWA  5 kwietnia 2020 r.      

 1. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Księdza Prymasa przypominamy, że w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę. Przypominamy również, że Msze Święte mają być sprawowane bez udziału innych wiernych, a jedynie z uczestnictwem osób związanych intencją danej Mszy Świętej. Natomiast w Liturgii Wielkiego Piątku uczestniczą tylko przedstawiciele grup parafialnych.
 2. Przypominamy też o udzielonej dyspensie, wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej, od uczestnictwa w Mszach Świętych niedzielnych i świątecznych.
 3. W Wielkim Tygodniu i podczas Triduum Paschalnego zachowujemy tradycyjne godziny parafialnych celebracji – tj. godz. 18.30; Wigilię Paschalna godz. 20.00 a Msza w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 7.00 (zamiast godz. 6.00
 4. Na Mszę Świętą wchodzimy do kościoła – tylko bocznymi drzwiami.
 5. Biuro Parafialne nieczynne! Sprawy pilne oraz godzinę liturgii pogrzebowej można uzgodnić telefonicznie pod numerem: 61 436.27.81 lub 602 471 692
 6. Codziennie od godz. 18.00 okazja do spowiedzi. Przypominamy, że wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest możliwe do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej -7 czerwca. Dlatego prosimy, aby wziąć pod uwagę tę możliwość, i roztropnie zaplanować przystąpienie do spowiedzi (jeśli to możliwe) w czasie późniejszym.
 7. Korzystajmy z daru odpustów. Stolica Apostolska wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze – także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela daru specjalnych odpustów. (Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 20 marca – w gablocie i na stronie parafialnej).
 8. W tym roku nie przygotowuje się Ciemnicy ani Grobu Pańskiego. Z uwagi na możliwość jedynie indywidualnego nawiedzenia kościoła i osobistej adoracji nie wystawia się Najświętszego Sakramentu w monstrancji.
 9. W Wielki Piątek post ścisły (od którego nie ma dyspensy, obowiązuje między 18. a 60. rokiem życia). Zaleca się zachowanie postu jakościowego również w Wielką Sobotę.
 10. W Wielką Sobotę nie wolno organizować tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Wierni w gronie rodzinnych, przed śniadaniem wielkanocnym, niech uczestniczą w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub też inna osoba. Tekst błogosławieństwa - w gablocie i na stronie parafialnej.
 11. Na zakończenie Wigilii Paschalnej nie ma procesji Rezurekcyjnej. W tych nadzwyczajnych okolicznościach – należy dokonać wystawienia Najświętszego Sakramentu, odśpiewać hymn Ciebie Boga, wysławiamy, odmówić przewidzianą modlitwę i pobłogosławić; następnie wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię. W poranek Niedzieli Wielkanocnej nie będzie procesji Rezurekcyjnej a pierwsza Msza Święta będzie sprawowana o godz. 7.00.
 12. Aby wierni mogli włączyć się duchowo w modlitwę również w swoich domach informujemy, że będzie dostępna transmisja z Katedry Gnieźnieńskiej na stronie internetowej naszej archidiecezji (archidiecezja.pl): w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o godz. 18.00; w Wigilię Paschalną o godz. 20.00 a w Niedzielę Zmartwychwstania o 10.00. Są również jeszcze inne możliwości multimedialne.
 13. Choć będziemy przeżywali Pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w sposób niezwykle ograniczony, pamiętajmy o słowach naszego Pana – gdzie dwaj albo trzej zbierają się w imię moje, tam jestem wśród nich. Niech w tym szczególnym czasie, słowa te napełniają nasze serca otuchą i nadzieją.

licznik odwiedzin strony