Od zaraz święty

Magdalena Gąsiorek

Taki tytuł nosi spektakl, jaki został zaprezentowany w naszym kościele 17 października br.., poświęcony postaci bł. Jana Pawła II. Przedstawili go aktorzy Teatru „Zwierciadło” z Łodzi, znani nam już z przedstawienia o św. Urszuli Ledóchowskiej. Tego dnia spektakl był wystawiony w naszej świątyni dwa razy: najpierw dla uczniów szkół podstawowych nr 2 i nr 6, a wieczorem dla wszystkich parafian.

 

 

Mikołaj – uczeń klasy VI kilka dni później napisał:

Przed kilkoma dniami wybraliśmy się z klasą do kościoła pw. Świętego Ducha, aby obejrzeć przedstawienie o błogosławionym Janie Pawle II. Sztukę zaprezentował teatr „Zwierciadło”, który przyjechał do nas z Łodzi. Świątynia była wypełniona „po brzegi”, niektórzy uczniowie musieli nawet zająć miejsca na chórze.

Spektakl rozpoczął się o godz. 11.00. Większość oglądała go z zaciekawieniem, gdyż jego świetny scenariusz i dobra gra aktorska zasługiwały na nagrodę w postaci cichego skupienia i późniejszych długich oklasków. Odegrane sceny były urywkami z życia pewnego polskiego pisarza, który pragnął napisać książkę o Janie Pawle II. Podczas swojej podróży do Rzymu zaprzyjaźnił się z jedną z sióstr urszulanek i lekarzem, operującym naszego papieża po zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku. Literat wiele razy powracał do stolicy Włoch i za każdym razem dowiadywaliśmy się nowych faktów o Ojcu Świętym. Razem z artystami przeżywaliśmy szczęście, smutek i inne nastroje w zależności od fragmentu sztuki.

Sztuka, którą wystawili dla uczniów naszej szkoły aktorzy Teatru „Zwierciadło”, to piękna opowieść o ważnych wydarzeniach z pontyfikatu papieża Jana Pawła II na tle przyjaźni polskiego dziennikarza, włoskiego lekarza i siostry zakonnej ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Rzymie.

Całość rozpoczyna się od przyjazdu polskiego dziennikarza do Rzymu, gdzie ma zbierać materiały do książki o Janie Pawle II. W ostatnim dniu pobytu, a mianowicie 13 maja 1982 roku, dziennikarz jest świadkiem zamachu na papieża. Z Placu św. Piotra udaje się do Kliniki Gemelii, gdzie trafił po zamachu papież. Tam bierze udział w konferencji prasowej zorganizowanej dla dziennikarzy z całego świata. Po konferencji dziennikarz zostaje i rozmawia z lekarzem, który operował papieża, a ten dokładnie przedstawia mu stan zdrowia Ojca Świętego. Dziennikarz postanawia pozostać dłużej w Rzymie i pyta lekarza, gdzie może znaleźć dla siebie nocleg. Lekarz wskazuje mu dom sióstr urszulanek, mówiąc o ich wielkiej gościnności. I rzeczywiście tam zatrzymuje się przybysz z Polski, a przy okazji długo rozmawia z jedną z sióstr na temat posługi papieża. […]

Kolejny raz dziennikarz przyjeżdża do Rzymu wtedy, gdy Jan Paweł II jest już bardzo chory. Trójka bohaterów spotyka się w domu Sióstr Urszulanek, by modlić się o zdrowie papieża. W czasie modlitwy rozbrzmiewa dzwon, który obwieszcza śmierć Ojca Świętego.

Spektakl, który mogliśmy obejrzeć to kolejna odsłona bogatego pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Tym razem oprócz przypomnienia niektórych ważnych wydarzeń z pontyfikatu mieliśmy okazję doświadczyć tego, jak te wydarzenia wpływały na rodzące się wzajemne relacje międzyludzkie. (Marcelina, kl. V)

licznik odwiedzin strony